Pojazdy mechaniczne służą nam przez wiele lat. W pewnym momencie okazać się może, że koszt naprawy auta jest zbyt drogi. Najkorzystniejszym wyjściem dla właściciela może okazać się jedynie złomowanie pojazdu.
Auto w stacji demontażu
Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że to właściciel zobowiązany jest do tego, aby samochód przekazać do stacji demontażu. Nie można zostawić go “samopas”, ponieważ będzie miał on niekorzystny wpływ na środowisko. Poza tym za takie postępowanie można otrzymać solidną karę finansową. Po przekazaniu samochodu na złom, należy zadbać o jego wyrejestrowanie. Aby tego dokonać należy mieć przy sobie: zaświadczenie o przyjęciu niekompletnego samochodu/zaświadczenie o demontażu pojazdu, tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, a także dowód uiszczenia opłaty za wyrejestrowanie pojazdu. Po dokonaniu tego można ubiegać się o rozwiązanie umowy OC i zwrot niewykorzystanych składek.
Rozwiązanie umowy
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, po wyrejestrowaniu auta Odpowiedzialność Cywilna wygasa. Za wszystkie niewykorzystane dni do końca umowy można ubiegać się o zwrot składek. Nawet, jeżeli do wygaśnięcia umowy pozostał tydzień, mamy do tego prawo. Aby móc tego dokonać, wystarczy tylko skierować do ubezpieczalni odpowiednie pismo wraz z załączonym dowodem wyrejestrowania pojazdu. Każde towarzystwo zawsze udziela informacji odnośnie tego, jak takie pismo powinno zostać złożone.
Zobacz też: