Samochód bardzo często jest rzeczą niezbędną do kierowania działalnością gospodarczą – bez względu na to, czy przewozisz towary, często podróżujesz czy też potrzebujesz samochodu do dojazdów do biura, wygląda na to, że samochód firmowy jest niezastąpiony. Jeśli jednak nie dysponujesz odpowiednią kwotą na zakup auta, możesz wziąć go w leasing. Co to właściwie oznacza i jakie są zasady kierujące leasingiem?
Co to jest leasing samochodu?
Oto niektóre z zalet i wad leasingu samochodu:
- zalety: dzięki leasingowi masz możliwość obniżenia swoich podatków, rozłożenia płatności za samochód na stosowne raty (wraz z leasingodawcą ustalasz ich wysokość i liczbę ), a także uniknąć trudnych procedur, z jakimi byś się zetknął, gdybyś zdecydował się na wzięcie auta w kredyt. Dodatkowo leasing nie posiada wpływu na zmianę dolności finansowej,
- wady: decydując się na leasing auta, musisz być świadom, że wiążąca Cię umowa będzie mieć miejsce tak długo, na ile ją podpisałeś. Na domiar tego nie staniesz się właścicielem samochodu w chwili zakończenia leasingu, będziesz miał możliwość je wykupić za dodatkową opłatą.
Rodzaje leasingu
Skoro już jesteś świadom, co to jest leasing auta, czas poznać różnicę między leasingiem finansowym a operacyjnym. Różnica tkwi przede wszystkim na niejednostajnym płaceniu podatku VAT – w leasingu finansowym całość podatku płaci się wraz z pierwszą ratą, natomiast w leasingu operacyjnym naliczany jest on stopniowo, z zawarciem każdej raty.
Na leasing operacyjny przede wszystkim decydują się przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają własną działalność – umożliwia to wrzucenie w koszty niemal większość wydatków leasingowych. Jest też znacznie częściej wybieraną opcją przez firmy. Leasing finansowy to niepowszechność, jednak znajduje swoje zastosowanie a decydują się na niego przede wszystkim jednostki, które chcą od samego początku zawarcia umowy być właścicielami przedmiotu leasingu, a także potrzebują natychmiastowego odliczenia podatku VAT w całości.
Samochodu w leasingu i jego ubezpieczenie
W związku z tym, że w czasie trwania umowy leasingowej nie jesteś właścicielem pojazdu, to właśnie leasingodawca nakłada warunki ubezpieczenia samochodu. Dlatego też zawsze wymaga pełnego ubezpieczenia OC+AC. Takie rozstrzygnięcie chroni obie strony, ponieważ chroni Ciebie przed opłatami wynikającymi z opłat za ewentualne naprawy auta oraz zabezpiecza firmę leasingową przed stratami w przypadku uszkodzenia samochodu.
Przeważnie firmy leasingowe same oferują ubezpieczenie, polisę dostajesz w „pakiecie”, dzięki czemu nie jesteś zmuszony samodzielnie załatwiać formalności. To przydatne rozwiązanie, dzięki któremu możesz zaoszczędzić czas, a same firmy leasingowe bardzo często posiadają podpisane przychylne umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Nie oznacza to jednak, że owe ubezpieczenie będzie najtańsze. Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie leasingowanego auta u leasingodawcy, przeanalizuj wcześniej warunki u innych ubezpieczycieli. Firmy leasingowe zazwyczaj nie stwarzają większego problemu, jeśli klient chce wykupić ubezpieczenie OC i AC z zewnątrz.
Pozostałe wpisy:
Kiedy nie trzeba płacić za OC?
Ubezpieczenie przyczepy kempingowej
Ubezpieczenie wkładu własnego wynajem auta